Vizes késélezés

  A vizes késélezés kizárólag lassú forgású köszörűkővel történhet. A száraz köszörülés történhet szalagcsiszolón vagy nagysebességű asztali köszörűn. Vizes késélezés a gyakorlatban Vízhűtéses köszörűvel való élkialakításnál a kő folyamatosan hideg vízzel érintkezik! A kő szüntelenül vizet hord fel a saját felületére, így hűti azt és megszünteti a felmelegedés veszélyét. A köszörűkő sebessége ebben az esetben […]
vizes köszörű késélezés

 

A vizes késélezés kizárólag lassú forgású köszörűkővel történhet. A száraz köszörülés történhet szalagcsiszolón vagy nagysebességű asztali köszörűn.

Vizes késélezés a gyakorlatban

Vízhűtéses köszörűvel való élkialakításnál a kő folyamatosan hideg vízzel érintkezik!
A kő szüntelenül vizet hord fel a saját felületére, így hűti azt és megszünteti a felmelegedés veszélyét.
A köszörűkő sebessége ebben az esetben 50-130 rpm között kell legyen hogy ne sérüljön, ne adj isten elégjen a kés éle.
Egy nagyobb köszörűkő mindig kisebb tengely sebességgel fut mint egy kis méretű.

késéletés vizes köszörűvel

Hogy a vizet ne fröcskölje szét a centrifugális erő, a követ mindig alacsony kerületi sebességen kell tartani!
A meghajtó motor magas fordulatszámának mérséklését fogasszíjjal, csigakerékkel vagy dörzskerékkel lehet biztosítani.

A vizes köszörülés utáni felület finomabb, mint a száraz köszörülésnél megszokott.

Gyakran még a fenés sem szükséges ha vizes köszörűvel dolgozunk. Vizes géppel végzett késélezés azért egyszübb mert könnyű irányítani a munkadarabot, mivel alacsony a fordulatszám.

Ez a géptípus nem generál szikrákat így különösen nagy tűzveszélyességű helyeken is használhatók. Az alacsony fordulatszám miatt az a veszély sem áll fenn hogy a kő széttörjön és megsebesítsen valakit. A régi időkben ezek a köszörűkövek homokkőből készültek és egy nagyon kifinomult köszörült felületet biztosítottak!

Az utóbbi években kizárólag mesterséges köveket használnak, de ezekkel is szinte ugyanolyan élszalagot lehet elérni. Ezek csiszolóanyaga az alumínium-oxid, melyek kerámiai úton készülnek.

Az asztali köszörűhöz képest a vizes köszörű köszörülési ideje hosszabb, de mindenképpen megéri az időt és energiát ráfordítani, ha másért nem is az éltartósság miatt biztosan!

Száraz késélezés

A szalagcsiszolóknak és asztali köszörűknek nagy az anyagleválasztási képességük és meglehetősen gyorsan végzik a munkát.
Az asztali köszörűk úgy vannak kialakítva hogy a kő közvetlenül a motor tengelyére van szerelve ezáltal ugyanolyan sebességgel fut mint a motor. Ez általában 2700-3100 rpm.
Mivel csökkentő áttétel nincs a motor és a meghajtott kő között így a kés vagy élezendő munkadarab éle könnyen megsérülhet, eléghet.

A nagy sebességű száraz köszörűk hátulütője az, hogy a kés hegye illetve éle felhevül a súrlódástól, és megszűnik a hőkezelt keménység.

Az eszköz éle ilyenkor elveszíti keménységét és hamarosan újra kell élezni.

A túlmelegedés kockázatát csökkentheti ha a munkadarabot köszörülés közben sokszor a vízbe mártják. Azonban a kis élek túlhevülését nagyon nehéz megakadályozni, mivel ezek nagyon vékonyak és nagyon érzékenyek a hőre.
A szénacél lágyítási hőmérséklete 230-240 celsius fok, melyet elég könnyű elérni a száraz köszörülés során.

Mivel a vizes késélezés egyértelmű előnyökkel rendelkezik a száraz köszörüléshez képest, ezért mi is kizárólag a vizes technológiát alkalmazzuk!

De ne csak a szavak beszéljenek, hanem a tettek is. Tegyen bennünket próbára!
Várjuk szaküzletünkben: 1188 Bp. Kisfaludy u. 116/b